PEDIKULOZA

Pedikuloza (wszawica) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową ludzką (nie występuje na innych zwierzętach). Jest to problem powszechny, który nie zawsze jest oznaką braku higieny. Do zarażenia może dojść w każdym wieku, chociaż występuje ona przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Sprzyjają duże zbiorowiska ludzkie: przedszkola, szkoły.

Do zarażenia najczęściej dochodzi podczas zabawy oraz poprzez nie w pełni wyrobione nawyki higieniczne i stosowanie wspólnych przedmiotów (szczotka, nakrycie głowy, materac, pościel).

Objawy
Uporczywe swędzenie w miejscach bytowania pasożyta, występowanie drobnych ranek po zadrapaniach, które mogą być źródłem zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych.

Leczenie
W przypadku stwierdzenia pedikulozy należy leczyć nie tylko pacjenta, ale wszystkie osoby kontaktujące się z nim oraz jego otoczenie. Do zwalczania wszawicy stosuje się odpowiednie preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty oraz przestrzeganie zasad i zaleceń co do sposobu użycia danego środka. Specjalnym czynnościom poddane powinny być rzeczy osobiste [wszelkie ozdoby, grzebienie, ubrania, pościel, (temperatura 54 stopnie Celsjusza zabija wszy i ich jaja), pluszowe zabawki przetrzymać w zamrażalniku przez 24-48 h].

Zapobieganie

• właściwe nawyki higieniczne,-
  • systematyczne kontrolowanie i sprawdzanie skóry głowy i włosów,
  • pielęgnacja przez mycie włosów (przynajmniej 1 raz w tygodniu),