Aktualności

Zuzanna Płatek i Julia Smyczek

DZIEŃ WOLONTARIATU

2 grudnia 2022 r. nasze wolontariuszki:
– Zuzanna Płatek
– Julia Smyczek
były honorowymi gośćmi Dnia Wolontariusza.
Uroczystość, w czasie której wyróżniono najaktywniejszych wolontariuszy będzińskich szkół odbyła się w I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. Zawsze warto pomagać, a dobro na pewno powróci! 
Brawo Dziewczyny!!!

KOCHAM CZYTAĆ

Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie „Kocham czytać”. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej mającej na celu propagowanie czytelnictwa.
Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 5a MARTYNA CZAPLA
zajęła w tym konkursie III miejsce.
Wyróżnienie otrzymały następujące osoby:
Zuzanna Bajerkiewicz, kl. 5b
Zuzanna Marczewska, kl. 5b
Julia Borek, kl. 5b
Serdecznie gratulujemy! 

SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Urząd Miasta Będzin – „Tabliczka informująca o śpiącym jeżu”.
W konkursie nagrodzeni zostali następujący uczniowie:
  • Lena Adamus, kl. IV a
  • Zofia Błońska, kl. IV b
  • Aleksandra Leszczyńska, kl. V a
  • Marcel Celka, kl. V b
  • Daria Rojek, kl. VI a
  • Marcel Masłowski, kl. VI a
Tabliczki zaprojektowane przez nagrodzonych uczniów zostały zamontowane w dziesięciu wybranych miejscach na terenie naszego miasta. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

SUKCES NASZEJ UCZENNICY

Nasza uczennica LENA ROMANOWSKA z klasy 5a zajęła 1 miejsce  w Zawodach Śląskiej Ligi Judo w Koszęcinie. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

SUKCES NASZEJ UCZENNICY

Z ogromną przyjemnością informujemy, iż nasza uczennica POLA RECZYŃSKA z klasy 8a jest finalistką I etapu III Wojewódzkiego Konkursu Kulinarno – Językowego „Backwettbewerb – alle lieben Omas Kuchen”. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

eTwinning

Prace przy projekcie eTwinning „Unter einem Dach” idą pełną parą! 
W zeszłym tygodniu uczniowie spotkali się online z kolegami i koleżankami ze szkół w Gliwicach i Komornikach. Razem ćwiczyli słownictwo grając drużynowo w Quizlet live, następnie tworzyli opis postaci w prezentacji Google.

BohaterON

Już po raz kolejny nasza szkoła przystąpiła do projektu BohaterON – włącz historię! Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować uczniów bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Od tego roku tradycyjne kartki – laurki wykonywane przez dzieci i wysyłane do Powstańców zastąpiły wpisy na stronie.

11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 10 listopada 2022 r. odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę odzyskania przez Polskę wolności. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić refleksje. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie klasy 6a pantomimą i śpiewem pieśni, starali się ukazać uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu przystaje się na chwilkę i wspomina dziadków i pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu był lekcją patriotyzmu i historii, dostarczył wielu wzruszeń.

PODSUMOWANIE Code Week 2022

10 listopada 2022 r. podsumowano uroczyście zmagania w tegorocznej edycji Code Week, czyli „Szkolnego Wyścigu Photonów”.
Oto wyniki:
I miejsce: Daniel Plich, Alan Borysenko, Oskar Trela – klasa 6b
II miejsce: Julia Borek, Gabriel Nowosad, Jakub Płaneta – klasa 5b
III miejsce: Filip Adamus, Daniel Kaczmarek, Antoni Młodawski – klasa 8b
Gratulujemy nagrodzonym!
Organizacja Wyścigu Photonów możliwa była dzięki udziałowi szkoły w programie Laboratoria Przyszłości

SZKOŁA PAMIĘTA

Podobnie jak rok temu nasza szkoła przystąpiła do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta”.
Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego klas 4 – 8 nasi uczniowie przywrócili od zapomnienia zaniedbane groby na grodzieckim cmentarzu. Posprzątali pomniki, zebrali liście, zapalili znicze.
Przedstawiciele społeczności klas 1 – 3 (uczniowie klasy 3a) odwiedzili natomiast Pomnik Nieznanego Żołnierza.

IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

26 października nasza szkoła była gospodarzem Igrzysk Dzieci w Tenisie Stołowym.
W kategorii dziewcząt:
I MIEJSCE zajęła SP nr 13
II MIEJSCE – SP nr 3
III MIEJSCE – SP nr 10
W kategorii chłopców:
I MIEJSCE – SP nr 13
II MIEJSCE – SP nr 3
III MIEJSCE – SP nr 4
Pierwsze dwie drużyny z każdej kategorii awansują do Mistrzostw Powiatu Będzinskiego.
Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy zwycięzcom!

SUKCES NASZEJ UCZENNICY

Z przyjemnością informujemy, iż nasza uczennica z klasy 5a Lena Romanowska zajęła III MIEJSCE w konkursie „Te co człapią i fruwają, co pełzają i pływają” organizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej ZPKWŚ pn. „PARK-o-METR, czyli parki krajobrazowe w województwie śląskim”.
Serdecznie gratulujemy! 

IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

25 października nasza szkoła była gospodarzem Igrzysk Młodzieży Szkolnej klas 7- 8 Tenisa Stołowego.
Wyniki przedstawiają się następująco
W kategorii chłopców:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 3
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2
W kategorii dziewcząt:
I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 10
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 13
Dzisiaj odbyła się również uroczystość podsumowująca współzawodnictwo sportowe szkół będzińskich.
Nasza szkoła zajęła zaszczytne II MIEJSCE w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej kl. 7 – 8. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

WARSZTATY ARTYSTYCZNE

25 października uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach artystycznych zorganizowanych przez Filię Ośrodka Kultury w Grodźcu. W czasie zajęć dzieci wykonały ozdobne dynie z papieru.

MATEUSZ WICEMISTRZEM ŚWIATA!

Mateusz Malcherczyk uczeń klasy 2a wrócił z MISTRZOSTW ŚWIATA we Włoszech z dwoma medalami: srebro w konkurencji point fighting, brąz w konkurencji light contact.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

CodeWeek

24 października ruszamy z kolejną edycją projektu. W tym roku zapraszamy trzyosobowe drużyny klas IV-VIII do szkolnego wyścigu Photonów.

PRZERWA NA CZYTANIE

Co roku przybywa w naszej szkole miłośników czytania i wspólnie już po raz trzeci wszyscy starali się dziś pobić ogólnopolski rekord w liczbie osób czytających na przerwie.
Uczniowie mogli przynieść swoją ulubioną książkę, a „zapominalskim” służyła pomocą nasza szkolna książnica. Cieszy nas bardzo tak duża liczba czytających dzieci! 
Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy i będzie nas jeszcze więcej.

KOMUNIKAT RZECZNIKA PRAW DZIECKA

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Apel przygotowany przez uczniów klasy 6b pod kierunkiem Pań: Renaty Grajcar, Anny Krzykawskiej, Elżbiety Kopki

eTWINNING „UNTER EINEM DACH”

Klasy ósme wystartowały z projektem eTwinning „Unter einem Dach”. W ramach projektu uczniowie przedstawią się oraz stworzą fikcyjną międzypokoleniową rodzinę z wykorzystaniem narzędzi TIK. W czasie naszych działań będziemy poszerzać nie tylko kompetencje w zakresie języka niemieckiego, ale również kompetencje społeczne i cyfrowe. Na pierwszym spotkaniu uczniowie tworzyli swoje Avatary oraz przedstawili się po niemiecku kolegom i koleżankom z innych szkół.

DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

WYNIKI KONKURSÓW TEMATYCZNYCH
KLASY I-III
Konkurs plastyczny: „Zamiast złości więcej radości”
I miejsce – klasa 2a
II miejsce – klasa 3a
III miejsce – klasa 3b

WYRÓŻNIENIA:
Klasa 1a
Klasa 1b
Klasa 2b

KLASY IV-VI
Konkurs multimedialny: „Zamiast złości więcej radości”
I miejsce
Martyna Czapla, Judyta Milejska (kl. 5a)
II miejsce
Maja Wocka, Natasza Mańka, Maja Sztuka, Alicja Krzemień (kl. 6a)
III miejsce
Bartłomiej Poczęty (kl. 5a)
WYRÓŻNIENIE:
Emilia Domosławska, Karolina Holewa, Dorian Malec (kl. 6b)

KLASY VII-VIII
Konkurs multimedialny: ,,Szkoła bez przemocy”
WYRÓŻNIENIE:
Antonina Karpik, Antoni Młodawski (kl. 8b)

O terminie wręczenia dyplomów i nagród poinformujemy wkrótce.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ BEZ PRZEMOCY

2 października, w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, przywódcy indyjskiego ruchu niepodległościowego oraz pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy, obchodzimy Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2006 roku. Zgromadzenie wezwało wszystkie państwa członkowskie, agendy ONZ, regionalne, międzyrządowe i pozarządowe organizacje oraz wszystkich zainteresowanych do obchodów Dnia w celu szerzenia idei życia bez przemocy, umacniania pokoju, głoszenia tolerancji i zwiększania świadomości społeczeństwa w temacie m.in. poprzez edukację.

Nasza szkoła kolejny raz włącza się do organizacji Międzynarodowego Dnia bez Przemocy. W roku szkolnym 2022/2023 organizujemy tematyczne konkursy plastyczno-multimedialne w klasach I-III i IV-VI „ZAMIAST ZŁOŚCI WIĘCEJ RADOŚCI”, w klasach  VII-VIII „SZKOŁA BEZ PRZEMOCY”. Ich rozstrzygnięcie nastąpi w nadchodzącym tygodniu.

MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA

Nasi przedstawiciele w Młodzieżowej Radzie Miasta Będzina.

ROBOTY PHOTON

Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w pierwszych zajęciach z wykorzystaniem robotów Photon zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości Poznali budowę robota oraz aplikację Photo EDU.
Przypominamy, iż Photon to interaktywny robot edukacyjny, który poprzez aplikację mobilną oraz powiązane z nią doświadczenia i eksperymenty wprowadza uczniów w świat nowych technologii .
Zajęcia dostarczyły wszystkim wiele satysfakcji i niesamowitych wrażeń!

MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA

Oto nasi kandydaci, którzy liczą na Wasze głosy:
Zuzanna Płatek,
Olivier Kubik.
Zasady głosowania:
– na kandydatów uczących się w szkołach w Będzinie, głosują uczniowie danej szkoły – mieszkańcy Będzina w godzinach pracy szkoły,
– na kandydatów spoza Będzina, głosują uczniowie – mieszkańcy Będzina w Urzędzie Miejskim w Będzinie w godzinach pracy urzędu, tj. od 7.30 do 17.00,
– każda komisja wyborcza to dwa mandaty w MRMB.
Do zobaczenia 26 września przy urnach wyborczych!

LEKKI TORNISTER

Kampania informacyjna na temat profilaktyki wad postawy – prezentacja

8 ZASAD ROZSĄDNEGO UCZNIA
– wybierając plecak – pamiętaj, aby nie był zbyt ciężki. Zrezygnuj z plecaka na kółkach,
– wybieraj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki.
– kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe lub lekkie pudełko, a wodę w małą plastikową butelkę,
– codziennie wieczorem sprawdź zawartość swojego plecaka.
Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty,
– do szkoły zabieraj tylko te podręczniki i zeszyty, które będą Ci potrzebne danego dnia,
– noś plecak na obu ramionach, 
– rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory szkolne zostaw w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym,
– nie zabieraj do szkoły zabawek.

WYNIKI WYBORÓW NA PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W dniu 15 września 2022 roku odbyły się w naszej szkole WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO KLAS IV-VIII. Uczniowie zadecydowali swoimi głosami, że funkcję PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO klas IV-VIII w roku szkolnym 2022/2023 będzie sprawować Zuzanna Płatek.

EDUKACYJNE ROBOTY

W naszej szkole powstała nowoczesna pracownia. Jej wyposażenie umożliwia prowadzenie praktycznych zajęć z robotyki, programowania oraz wprowadzenia do nauki o sztucznej inteligencji.
Pracownia wyposażona jest w:
8 robotów Photon z tabletami 10 cali,
4 roboty Abilix,
drukarkę 3D,
laptop,
maty edukacyjne.

MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA BĘDZINA

Zmieniaj swoje miasto! Zostań Młodzieżowym Radnym Będzina.
– Zgłaszanie kandydatur do 21 września 2022
– Wybory już 26 września 2022
– Głosowanie w szkołach (okręgi wyborcze to będzińskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe) oraz w UM w Będzinie (dla osób uczących się poza Będzinem)…
Więcej informacji na temat wyborów do Młodzieżowej Rady Miasta na stronie
https://www.bedzin.pl/strona-1761-mlodziezowa_rada_miasta_bedzina.html

TYDZIEŃ DLA PROFILAKTYKI CHORÓB ZAKAŹNYCH

Zapraszamy do zakładki Profilaktyka w której znajduje się pakiet materiałów informacyjno-edukacyjnych dotyczący chorób zakaźnych.

ZEBRANIE Z RODZICAMI

Serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców na zebranie, które odbędzie się dnia 12 września 2022r. o godz. 17.00.

SUKCES NASZEGO UCZNIA

Mateusz Malcherczyk z Będzina w czasie zgrupowania kadry Polski w Modern Fighting Rolls uzyskał kwalifikację do mistrzostw świata w Rzymie, które odbędą się w dniach 20-23 października.

OPIEKUN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W dniu 5 września 2022 r. odbyły się w naszej szkole wybory opiekuna Samorządu Uczniowskiego klas IV – VIII. Uczniowie zadecydowali swoimi głosami: funkcję Opiekuna Samorządu Uczniowskiego klas IV – VIII w roku szkolnym 2022/2023 będzie sprawować Pani Agnieszka Tomaszewska – Łabędzka.

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/23

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023 
1 września 2022 r.
– godz. 8.30 – klasy 1-5
– godz. 9.30 – klasy 6-8
W dniu 1 września po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego przewidziane są spotkania z wychowawcami i zajęcia integracyjne, które potrwają:
– dla klas 1 – 5 – do godz. 10.00
– dla klas 6 – 8 – do godz. 11.00

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW DO RELIGII
rok szkolny 2022/2023

Klasa

Tytuł

Autor

Wydawnictwo

I

Poznaję Boży świat

K. Mielnicki, E. Kondrak

Jedność, Kielce

II

Odkrywam Królestwo Boże

E. Kondrak, J. Czerkawski

Jedność, Kielce

III

Jezus jest z nami.

Podręcznik + zeszyt ćwiczeń.

E. Kondrak, J. Czerkawski

Jedność, Kielce

IV

Miejsca pełne bogactw Podręcznik + zeszyt ćwiczeń.

K. Mielnicki, E. Kondrak, B. Nosek

Jedność, Kielce

V

Szczęśliwi, którzy szukają prawdy

Podręcznik + ćwiczenia

 K. Mielnicki, E. Kondrak

Jedność, Kielce

VI

Tajemnica Bogatego życia

Podręcznik + zeszyt ćwiczeń.

K. Mielnicki, E. Kondrak, E. Parszewska

Jedność, Kielce

VII

Błogosławieni, którzy szukają Jezusa

K. Mielnicki, E. Kondrak,E. Parszewska

Jedność, Kielce

VIII

Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi

K.Mielnicki, E. Kondrak, E. Parszewska

Jedność, Kielce

 Pozostałe podręczniki zapewnia szkoła w ramach dotacji podręcznikowej.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

Serdecznie zapraszamy  na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2021/2022
– godz. 8.00 – klasy VII-VIII
– godz. 10.00 – klasy IV-VI
– godz. 11.30 – klasy I-III